Firma księgowa powinna doradzić przy podjęciu decyzji o pożyczce finansowanej przez wspólnika

Firma księgowa powinna zareagować na zmianę

Firma księgowa powinna przy analizie pożyczek wziąć pod uwagę, że urzędnicy przy kontroli mogą ocenić, że spółka pożyczyła więcej, niż pozwala na to jej zdolność kredytowa i wówczas mogą zakwestionować ujęcie odsetek w kosztach podatkowych. Negatywnym skutkiem takiego działania będzie korekta zeznania podatkowego, dopłata podatku i odsetek od zaległości podatkowej – w skrócie spółka zapłaci wyższy podatek i poniesie dodatkowe koszty.
Dodany nowy przepis do ustawy o CIT art. 15 ca wskazuje, że skarbówka będzie mogła dokonywać oceny zdolności kredytowej podatnika, któremu udzielono finansowania przez np wspólnika. Przy ustalaniu rynkowej zdolności kredytowej nie będą brane pod uwagę zabezpieczeń (gwarancji), jakie podmiot powiązany udzielił podatnikowi. Również przy ustalaniu zdolności kredytowej, nie będą brane pod uwagę istniejące powiązania między podmiotami powiązanymi.

Zmiana przepisu daje większe uprawnienia urzędnikom

Do czasu zmiany przepisu skarbówka mogła weryfikować rynkową stopę odsetek, nie brano pod uwagę zdolności kredytowej wspólnika. Intencją dodania tego przepisu było ograniczenie możliwości uznawania kosztów podatkowych w grupach kapitałowych, jednak przepis w obecnym brzmieniu może dotyczyć także sytuacji, kiedy pożyczki udziela spółce jej wspólnik. Nasza firma księgowa i jej doświadczenia wskazują na to, że szczególnie w przypadku start-upów finansowanie młodego podmiotu przez wspólnika jest dość częste.
Zaznaczamy również, że przepis dotyczy nie tylko podmiotów powiązanych.

Nasza firma księgowa podpowiada – gwarancje nie eliminują ryzyka

Standardowo przy ocenie zdolności kredytowej podmiotu bierze się pod uwagę udzielone gwarancje i inne zabezpieczenia. Takich najczęściej dokonują podmioty powiązane. Jednak skarbówka nie będzie brała tych zabezpieczeń pod uwagę.

Optymalizacja podatkowa- koniec przepisów dotyczących cienkiej kapitalizacji

Jednak obecnie obowiązujące ograniczenia to nie nowość, wcześniej funkcjonowały przepisy o niedostatecznej kapitalizacji, które również ograniczały możliwość uznania w koszty podatkowe odsetek od podmiotów powiązanych. Porównując wcześniejsze przepisy z obecnymi nasza firma księgowa ocenia, że mniej korzystne dla podatników będą obecnie funkcjonujące rozwiązania.

Jak oceniamy zmianę?

Zmianę oceniamy negatywnie, ponieważ w efekcie koszt finansowania spółki wzrośnie. W normalnych warunkach szczególnie mniejsze podmioty nie są w stanie finansować inwestycji z własnych środków, muszą sięgać po finansowanie zewnętrzne. Najczęściej jedynym możliwym jest pożyczka od wspólnika, młoda spółka często nie ma zdolności kredytowej, dlatego banki nie są zainteresowane finansowaniem takich podmiotów.

Interesuje Cię obsługa księgowa? Zajrzyj do nas BIURO RACHUNKOWE

Leave Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *