Rejestracja spółki z o.o. przez internet w systemie S24

Ogólnie o rejestracji sp. z o.o. przez Internet (S24)

Rejestracja spółki z o.o. przez internet w systemie S24. Zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych możliwa jest rejestracja spółki z o.o. przez internet w systemie S24. W sposób uproszczony można również zarejestrować spółkę osobową- jawną czy komandytową.

Ministerstwo Sprawiedliwości na swojej stronie internetowej udostępnia serwis pozwalający na rejestrację, a złożone wnioski o założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością rozpatrują wydziały Krajowego Rejestru Sądowego.

Dla większych inwestycji minusem może być to, że założenie spółki z o.o. przy wykorzystaniu wzorca umowy nie pozwala na pokrycie kapitału zakładowego innymi wkładami niż pieniężne. Oznacza to, że aport np. samochodu albo nieruchomości nie jest możliwy przy założeniu spółki w systemie S24.

Dla zainteresowanych- jeśli przyszli właściciele spółki mają zamiar wnieść udziały w formie niepieniężnej (aport) należy udać się do notariusza i tam w formie aktu notarialnego zawrzeć umowę spółki.

Słów kilka o kapitale sp. z o.o.

Po założeniu spółki w systemie należy pokryć kapitał zakładowy. Wspólnicy mają na te czynności czas 7 dni od dnia rejestracji spółki.

Kodeks spółek handlowych definiuje minimalną wartość kapitału zakładowego oraz minimalną wartość udziałów, otóż kapitał zakładowy nie może być niższy niż 5 000 zł, a wartość nominalna jednego udziału nie może być niższa niż 50 zł.

Najpierw rejestracja użytkownika

Aby w ogóle rozpocząć procedurę rejestracji spółki przez internet trzeba zarejestrować użytkowników w systemie eMS. Po założeniu konta użytkownika na portalu ekrs.ms.gov.pl można przystąpić do rejestracji spółki. Dodam, że każda osoba podpisująca umowę spółki musi mieć założone konto na portalu ekrs.ms.gov.pl.

Jakie dokumenty będą nam potrzebne, aby rozpocząć procedurę w systemie S24?

Rekomendujemy przygotowanie określonych danych i informacji, aby rejestracja przebiegła sprawnie i aby nie doszło do niepotrzebnych błędów. Po pierwsze przygotujmy nazwę spółki, najlepiej aby była łatwa i kojarzyła się z oferowanymi produktami / usługami. Kolejne informacje jakie są nam potrzebne to: dane adresowe- siedziba, , strona www, e-mail. Przygotujmy tez informację o właściwym dla siedziby spółki sądzie rejestrowym, a także dane o wspólnikach i członkach zarządu.

Praca na formularzu w systemie S24

Rozpoczynamy wprowadzanie danych w formularzu, w tym m.in. definiujemy przedmiot działalności (wybieramy odpowiednie PKD). Sama praca na formularzu nie jest skomplikowana, można w dowolnym momencie edytować dane i wracać do poprzednich kroków. Przydatne jest to, że jeszcze przed podpisaniem dokumentów w systemie można dokonać weryfikacji treści poszczególnych dokumentów.

Dokumenty podpisujemy podpisem kwalifikowanym. Dla tych, którzy nie posiadają podpisu kwalifikowanego możliwe jest podpisanie dokumentów Profilem Zaufanym (dostępny na stronie pz.gov.pl).
Rejestracja spółki z o.o. przez internet w systemie S24

Wniosek może tez być składany przez pełnomocnika procesowego, wówczas system automatycznie doda dodatkową dokumentację do podpisu przez pełnomocnika.

Gotowa umowa spółki z o.o.

System umożliwia pobranie gotowych dokumentów, a także zapisanie ich na komputerze czy wydruk.

Ile kosztuje założenie spółki przez Internet?

Koszty przy założeniu, że mamy spółkę z o.o. o kapitale minimalnym wynoszącym 5 000 zł nie są wysokie: wpis do KRS to 250 zł, opłata za ogłoszenie MSiG to 100 zł. Do tego dochodzą dodatkowe opłaty manipulacyjne.

W kolejnych naszych artykułach znajdziesz szczegółowy opis kosztów założenia spółki zoo w systemie S24 oraz wykaz dokumentów do złożenia w urzędach. Śledź nasze artykuły na stronie https://www.verumaudyt.pl/publikacje/.

Jak długo trwa rejestracja w systemie S24?

Sam proces rejestracji nie jest długi i trwa do godziny, natomiast spółka powinna zostać wpisana do rejestru KRS (wraz z NIP-em i REGON-em) w przeciągu 1-3 dni roboczych.

O czym musisz jeszcze pamiętać, aby prawidłowo zarejestrować spółkę

Jeżeli przy założeniu spółki nie dodano oświadczenia o pokryciu kapitału, należy to uczynić w ciągu 7 dni od dnia wpisu, koszt wniosku to 40 zł. Inne obowiązki to: złożenie i zapłata PCC (14 dni od umowy spółki) oraz złożenie NIP 8 w urzędzie skarbowym (21 dni od umowy spółki przy założeniu, że nie będą zatrudniani pracownicy)

Wniosek- rejestracja spółki z o.o. przez internet w systemie S24 nie jest specjalnie skomplikowana

Leave Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 + 18 =