Rejestracja spółki z o.o. przez internet w systemie S24

Ogólnie o rejestracji sp. z o.o. przez Internet (S24)

Rejestracja spółki z o.o. przez internet w systemie S24. Zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych możliwa jest rejestracja spółki z o.o. przez internet w systemie S24. W sposób uproszczony można również zarejestrować spółkę osobową- jawną czy komandytową.

Ministerstwo Sprawiedliwości na swojej stronie internetowej udostępnia serwis pozwalający na rejestrację, a złożone wnioski o założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością rozpatrują wydziały Krajowego Rejestru Sądowego.

Dla większych inwestycji minusem może być to, że założenie spółki z o.o. przy wykorzystaniu wzorca umowy nie pozwala na pokrycie kapitału zakładowego innymi wkładami niż pieniężne. Oznacza to, że aport np. samochodu albo nieruchomości nie jest możliwy przy założeniu spółki w systemie S24.

Dla zainteresowanych- jeśli przyszli właściciele spółki mają zamiar wnieść udziały w formie niepieniężnej (aport) należy udać się do notariusza i tam w formie aktu notarialnego zawrzeć umowę spółki.

Słów kilka o kapitale sp. z o.o.

Po założeniu spółki w systemie należy pokryć kapitał zakładowy. Wspólnicy mają na te czynności czas 7 dni od dnia rejestracji spółki.

Kodeks spółek handlowych definiuje minimalną wartość kapitału zakładowego oraz minimalną wartość udziałów, otóż kapitał zakładowy nie może być niższy niż 5 000 zł, a wartość nominalna jednego udziału nie może być niższa niż 50 zł.

Najpierw rejestracja użytkownika

Aby w ogóle rozpocząć procedurę rejestracji spółki przez internet trzeba zarejestrować użytkowników w systemie eMS. Po założeniu konta użytkownika na portalu ekrs.ms.gov.pl można przystąpić do rejestracji spółki. Dodam, że każda osoba podpisująca umowę spółki musi mieć założone konto na portalu ekrs.ms.gov.pl.

Jahttps://www.verumaudyt.plkie dokumenty będą nam potrzebne, aby rozpocząć procedurę w systemie S24?

Rekomendujemy przygotowanie określonych danych i informacji, aby rejestracja przebiegła sprawnie i aby nie doszło do niepotrzebnych błędów. Po pierwsze przygotujmy nazwę spółki, najlepiej aby była łatwa i kojarzyła się z oferowanymi produktami / usługami. Kolejne informacje jakie są nam potrzebne to: dane adresowe- siedziba, , strona www, e-mail. Przygotujmy tez informację o właściwym dla siedziby spółki sądzie rejestrowym, a także dane o wspólnikach i członkach zarządu.

Praca na formularzu w systemie S24

Rozpoczynamy wprowadzanie danych w formularzu, w tym m.in. definiujemy przedmiot działalności (wybieramy odpowiednie PKD). Sama praca na formularzu nie jest skomplikowana, można w dowolnym momencie edytować dane i wracać do poprzednich kroków. Przydatne jest to, że jeszcze przed podpisaniem dokumentów w systemie można dokonać weryfikacji treści poszczególnych dokumentów.

Dokumenty podpisujemy podpisem kwalifikowanym. Dla tych, którzy nie posiadają podpisu kwalifikowanego możliwe jest podpisanie dokumentów Profilem Zaufanym (dostępny na stronie pz.gov.pl).
Rejestracja spółki z o.o. przez internet w systemie S24

Wniosek może tez być składany przez pełnomocnika procesowego, wówczas system automatycznie doda dodatkową dokumentację do podpisu przez pełnomocnika.

Gotowa umowa spółki z o.o.

System umożliwia pobranie gotowych dokumentów, a także zapisanie ich na komputerze czy wydruk.

Ile kosztuje założenie spółki przez Internet?

Koszty przy założeniu, że mamy spółkę z o.o. o kapitale minimalnym wynoszącym 5 000 zł nie są wysokie: wpis do KRS to 250 zł, opłata za ogłoszenie MSiG to 100 zł. Do tego dochodzą dodatkowe opłaty manipulacyjne.

W kolejnych naszych artykułach znajdziesz szczegółowy opis kosztów założenia spółki zoo w systemie S24 oraz wykaz dokumentów do złożenia w urzędach. Śledź nasze artykuły na stronie Publikacje. 

Jak długo trwa rejestracja w systemie S24?

Sam proces rejestracji nie jest długi i trwa do godziny, natomiast spółka powinna zostać wpisana do rejestru KRS (wraz z NIP-em i REGON-em) w przeciągu 1-3 dni roboczych.

O czym musisz jeszcze pamiętać, aby prawidłowo zarejestrować spółkę

Jeżeli przy założeniu spółki nie dodano oświadczenia o pokryciu kapitału, należy to uczynić w ciągu 7 dni od dnia wpisu, koszt wniosku to 40 zł. Inne obowiązki to: złożenie i zapłata PCC (14 dni od umowy spółki) oraz złożenie NIP 8 w urzędzie skarbowym (21 dni od umowy spółki przy założeniu, że nie będą zatrudniani pracownicy)

Wniosek- rejestracja spółki z o.o. przez internet w systemie S24 nie jest specjalnie skomplikowana

Leave Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *